Egy pár évvel ezelőtt kezdődött. Halottak napja előtt 1-2 héttel, kezdetben csak a virágüzletekben, azután szépen a többi üzletben is felbukkantak a fura töklámpákat, boszorkányokat ábrázoló díszítő motívumok, dekorációs kellékek. Kis hazánkba is bekúszott a tipikusan amerikainak elkönyvelt ünnep. Azonban 10 emberből talán jó, ha 3 tudja, hogy hová vezetnek vissza ennek a napnak a gyökerei vagy, hogy egyáltalán mit is ünneplünk. Pedig azért a külsőségek mellett néha érdekességként érdemes utánaolvasni az okoknak is. Ártani nem árthat.
A Halloween eredete
Ez az USA-ból átvett, minden évben október 31.-re eső esemény tulajdonképpen kelta eredetű, a mai Skócia, Wales és Írország területén élő kelták ekkor ünnepelték az újévet ("Samhain") hatalmas tüzek kíséretében. Úgy tartották, ekkor az élők és a holtak közötti határ elmosódik, a halottak lelke visszatér az élők közé és megpróbálják megkeresni volt otthonukat. Az emberek nagy tüzeket raktak, hogy távol tartsák őket a háztól és áldozatokat mutattak be, hogy ezzel segítsenek a lelkeknek nyugovóra térni.
A Halloween szó a az All Hallows Evening kifejezésből származik (Minden szentek éjszakája).
Halloween-i szokások és történetük
Több szokás is kapcsolódik ehhez a naphoz,melyek közül minden korosztály megtalálhatja a magának valót. Amerikában ( mert mára főleg az ő ünnepüknek számít) szinte nincs ember, aki valamilyen formában ne venne részt az ünneplésben ezen a napon, legyen akár szó csak egyetlen töklámpás készítéséről.
Meg kell hagyni nagyon látványos esemény. Szívesen megnézném egyszer élőben. Biztosan lélegzetelállító látványt nyújthat egy kertvárosi részen (a nagyvárosokban nem tudom mennyire kivitelezhető) a feldíszített , narancssárga színekben pompázó házak egymásutánja.
Ugyanis az egyik hagyománya házak dekorálása, égősorokkal faragott töklámpásokkal és különböző ijesztőbbnél ijesztőbb figurákkal.
A kezdetek kezdetén a kelták a lámpásokat a lelkek távol tartására használták. Gyanítom, a napjainkban a gyermekek és a felnőttek körében egyaránt egyre népszerűbbé váló álarcos bálok (vagy legalábbis az ijesztő kosztümök) is ezt a célt szolgálták, bár erre vonatkozóan semmi konkrét információt nem találtam. Az azonban biztos, hogy ez a része nálunk is egyre népszerűbb. egyre több szórakozóhelyen szerveznek tematikus bulikat, sőt egyre több a halloween-i házibulit is beöltözéssel meg mindennel. Egyébként az első úgynevezett álarcosbál a 19. század elejére tehető, az USA-ban azonban csak a 20. század elején honosodott meg. A legkedveltebb maskarák: vámpír, szellem, csontváz, boszorkány és ördög.

Ha a gyerekeket megkérdeznénk, hogy mit szeretnek a Halloween-ben a legjobban, valószínűleg egyöntetűen azt válaszolnák, hogy a cukorkagyűjtést, eredeti nevén"Trick or Treat". Ilyenkor beöltözve járják végig a gyerkőcök a szomszédság házait, mindenhová bekopogtatván. Ahol a lakók ajtót nyitnak, azonnal a névadó Trick or Treat kérdéssel találják szemben magukat, melyre válaszul cukorral kínálják a kis látogatókat (Trick). Ha a lakók nem hajlanak az azonnali cukorosztogatásra, akkor a gyerekek énekléssel, vagy horrortörténetek mesélésével érdemelhetik ki (Treat) a finomabbnál finomabb nyalánkságokat.
Akár hisszük, akár nem, ennek is régre visszanyúlik az eredete, mégpedig egészen a középkorig. Akkoriban a szegény emberek szintén házról - házra jártak a és némi eleségért cserébe ez elhunyt rokonokért imádkoztak, hgy a lelkük megnyugodhasson.

A legjellegzetesebb (és számomra legkedvesebb) motívumról szóló történetet hagytam legutoljára, a töklámpáét. Valamelyik nap a munkahelyemen a kolléganőim is csináltak egyet a gyerekeknek, de sajnos másnapra megadta magát. Nem éppen szobai dísznek van kitalálva, mert többnyire csak a hidegben marad meg. De nézzük, honnan is származik az eredeti ötlet. Jacktől ( a lámpás eredeti neve Jack-O-Lantern ), egy iszákos kovácstól, aki megtréfálta az ördögöt. A történet úgy szól, hgy egy nap Jack találkozott az ördöggel, és elhatározta, hogy megtréfálja. Megkérte őt Jack, hogy segítsen neki gyümölcsöt szedni a fáról. Míg az ördög felmászott a fára, Jack egy keresztet vésett a fa törzsébe, csapdába ejtve így a gonoszt. A férfi megígértette vele, hogy ha leengedi őt a fáról, akkor békén hagyja a lelkét, és nem jut a pokolba. Azonban mikor a részeges kovács számára eljött a vég, a mennybe sem fogadták be és a pokolba sem. Az ördög annyit tett, hogy a kezébe nyomott egy izzó fadarabot, hogy az örök sötétségben azzal világítson. Ezt a izzó darabkát Jack belerakta egy kivágott fekete retekbe (vagy répába,de ez minden forrás szerint más), így jött létre a lámpás. A retekből pedig úgy lett tök, hogy ahhoz könnyebben hozzá lehetett jutni, nagyobb volt és egyszerűbben kezelhető.
Arról már nem is beszélve, hogy színben is jobban illik ehhez a naphoz. Ugyanis a 2 fő színe a fekete és a narancssárga. Előbbi az éjszaka sötétségét, míg utóbbi a tüzeket a lámpásokat, és az ősz színeit szimbolizálja.
Ennyi, amit dióhéjban érdemes tudni, október 31-ről. Akinek nincs lehetősége vagy kedve bulizni menni, és valamilyen rémisztő maskarát magára öltenie, az azzal is hódolhat az ünnepnek, hogy bekucorodik a tv elé egy tál pattogatott kukoricával vagy egy nagy adag cukorkával, esetleg kandírozott almával (meg egy kispárnával, hogy legyen mi mögé bújni), és megnéz egy nagyon ijesztő horrorfilmet, például a méltán híres Halloween filmek egyikét vagy a Supernatural (Odaát) című filmsorozat 4. évadának 7. részét. Garantált borzongás.